מסר לחג שמח - לקחת רגע ולקרוא

יקרים ויקרות, חג אביב שמח ומלא טוב!

הסיפור של פסח הוא סיפור של מסע, מסע מהיותנו עבדים להיותנו בנות ובני חורין. הסיפור ההיסטורי והלאומי מבקש להדהד ולהזכיר לנו את המסע האישי האדיר שאנחנו עושים יום יום בדרכנו להשיל מעלינו עבדות לסוגיה וללבוש לבוש מלכות של בני חורין בעלי חופש בחירה.

כולנו עושים את המסע הזה יום יום לעיתיים מתוך מודעות, בעוצמות גדולות של חירות ופילוס דרך, ולעיתים כמעט מבלי דעת ובלי משים - מפלסים, ובוחרים, ונעים, ונחים ויוצרים את עצמנו לדעת.

הפסח מזכיר לנו לא רק את חשיבות המסע ותלאות הדרך והאפשרות לצלוח אותם, אלא הוא מוסיף ומלמד אותנו משהו חשוב מאד: הוא מלמד אותנו עד כמה חשוב לספר את סיפור המסע ולהלל את אלו העושים אותו ואת הכוחות, הפנימיים והחיצוניים, שעומדים להם לעזר.

'אין מסע קשה ומתגמל יותר מן המסע אל העצמי', אמר הרמן הסה (בעיבוד קל שלי) ומשום כך עלינו להלל את עצמנו, את המסע ואת הדרך. כדי שנוכל להמשיך וללכת למרות הקשיים המתעוררים מדי פעם, למרות הספק, למרות הפחד ובזכות. בזכות האמונה והידיעה של הטוב, בזכות הבטחון בדרך, בעצמנו ובאלוהים ובזכות נסיון העבר שלימד אותנו שניסים התרחשו כשנזקקנו להם.

זוכרים שים נחצה לשניים? שמצאנו בעצמנו כוחות ללכת גם אחרי שנדמה לנו שתשו כוחותינו, שהיה שם מישהו שהושיט כתף, ושכשהיה נדמה שנגווע ברעב הגיע מהשמים השפע.

הסיפורים שאנחנו מספרים יוצרים את מי ומה שאנחנו. אנחנו יודעים את זה, לכן אנחנו מספרים לילדים שלנו כמה הם נפלאים, ומקפידים להראות לאלו שאנחנו אוהבים כמה הם מדהימים. מחשבה יוצרת מציאות וכאשר אנחנו מכירים בהישגים שהשגנו אנו מאפשרים את המשך הדרך.

אז רגע לפני החותנת והחרוסת והמתנות לחג, קחו לעצמכם רגע להלל ולהודות לעצמכם על הדרך שעשיתם, על היציאות הגדולות והקטנות מעבדות לחירות וחופש. קחו רגע להודות על הבחירות המיטיבות שבחרתם, על המקומות שבהם אתם כבר יכולים אחרת, על המקומות שבהם אתם עדיין לא יכולים אחרת אבל גיליתם שיש בכם סבלנות חדשה כלפי עצמכם, על הישן ועל החדש. ותפרטו כמה שאתם יכולים ואל תחששו להגזים - כי כפי שאמרה לי השבוע חברה טובה, שציטטה את ביירון קייטי: 'המציאות תמיד נדיבה יותר מהסיפורים שאנחנו מספרים עליה'.

המון אהבה וחג שמח,

יפעתי