המדריך לשליטה במחשבות

אני פוגשת לא מעט אנשים, שנמצאים במקום שרוצים שינוי. רוצים לחיות יותר טוב. אותם אנשים כבר הבינו שהדרך לחיים טובים יותר מתחילה במחשבות חיוביות, אבל הם עדיין לא תמיד מצליחים לעשות זאת. הם מוצאים את עצמם חושבים מחשבות שליליות, מנסים להילחם באותן מחשבות, ומתוסכלים מזה שלא הצליחו... אז במדריך היום אני אדריך אתכם צעד אחר צעד איך עושים זאת, איך ניתן לשלוט במחשבות שלנו ואיך זה יכול להשפיע על איכות חייכם.

שלב א׳

בשביל מה בכלל צריך לשלוט במחשבות? למה זה טוב? רבי נחמן אמר – "את נמצאת במקום שבו מחשבותייך נמצאות, לכן ודאי שמחשבותייך נמצאות במקום שבו את רוצה להיות". כלומר, אם את חושבת שהעולם קשה, רע ומסוכן, אז זו חווית העולם שלך. ולעומת זאת אם את חושבת שהעולם הוא טוב ומתגמל ואת מבורכת- אז זאת תהיה החוויה הפנימית שלך. אם את מרגישה שיש לך מחשבות שליליות שמעכבות אותן אז החדשות הטובות הן: זה ניתן לשינוי!

 שלב ב' - מה היה לנו עד עכשיו:

אם התחנכתם בשנות ה:90,80,70,60( ,או על ידי אנשים שהתחנכו בעצמם בשנים אלו( קרוב לודאי שחינכו אתכם בשיטות החינוך של פעם. היתה שם הרבה ביקורת, ההורים שלנו נהגו להסתכל על חצי הכוס הריקה, ובדרך זאת הם האמינו שיקדמו אותנו למקום טוב יותר. כך לדוגמה, אם קיבלתי ציון במבחן 97– אבא שלי היה שואל אותי "לאן נעלמו 3 נקודות?", במקום לעודד על %97 הכוס המלאה. המדריך לשליטה במחשבות אז עד שנות ה90 של המאה הקודמת המודל השולט של המחשבה היה דרך השלילה! זאת הדרך הכי טובה שהייתה אז והיא בהחלט עבדה. אלא שהשיטה הזאת כבר לא רלוונטית לתקופה הזאת , כי יש שיטה יותר קלה להתקדם. זה קצת דומה לאופן שבו אסימונים וטלכארטים כבר לא רלוונטים, הם היו טובים לזמנם אך כיום, יש דרכים יותר מהירות וקלות שבאמצעותן ניתן להתקדם. בואו נכיר אותן.

שלב ג': לומדים להכיר שיטות לזימון ושליטה במחשבות החיוביות!

יש נראטיב:

החיים של כל אחד מאיתנו הם הסיפור שאנו מספרים לעצמנו בראש. "אני בחיים לא יכולה להיות עצמאית, אני טיפוס של מסגרות" – זה נראטיב ששמעתי מהרבה נשים. האם זו אמת מוחלטת? זוהי פרשנות שבאה לתת הסבר רציונלי לבחירה שלי. אם אני מבינה שהפרשנות שלי היא רק אפשרות אחת מבין מלא אפשרויות, אז היא לא כובלת אותי יותר. כאשר אני חווה אותה וחווה שהיא מייצרת לי תקיעות, אני חושבת על עוד אפשרויות לפרשנות ואם אני לא מצליחה לבד אני הולכת לקבל עזרה כדי להבין איזה עוד אפשרויות יש שאני לא רואה.

לדוגמה:

הגעתי לכתה ופגשתי חברה שלי . והיא לא אמרה לי בוקר טוב ולא הסתכלה אפילו לכיוון שלי! אני יכולה לפרש את זה שהיא יותר לא רוצה להיות חברה שלי ולא רוצה אותי! ואני יכולה גם לפרש את זה בדרך שונה – שהיא עמוסה, מוטרדת לא רואה אותי כרגע. כמובן שהפרשנות משפיעה על הרגשות שלנו ועל התגובות שלנו. הפרשנות משנה את הנראטיב. דוגמה נוספת: בן/בת הזוג שלי תמיד עושים הכל ברגע האחרון וזה משגע אותי! כי אני בנאדם שמאמין שצריך להתארגן כמו שצריך. אבל מי אמר שהדרך שלי היא הדרך לחיות את החיים נכון? אז אין אמת מוחלטת.... לכל אחד יש את הנראטיב שלו. ואם כל אחד מאיתנו יבין שיכולים להיות לאותה סיטואציה נראטיבים שונים, אז כבר מזה אפשר קצת לנשום לרווחה.

חשיבה חיובית:

אם אני רוצה להזיז עכשיו קיר גדול של אבנים, בשביל להצליח אני צריכה אמון ביכולות שלי, התמדה גדולה בפעולה שאני עושה ואימון למחשבות שלי שגם אם זה קשה מאוד – אני מסוגלת. זה דורש ממני לשנות את השריר של המחשבה, וזה לא פשוט! בהתחלה כל מילימטר של התקדמות ידרוש ממני המון מאמץ, ואני צריכה המדריך לשליטה במחשבות להגיד לעצמי כל הכבוד על כל התקדמות גם אם היא מינימלית! ממש לעודד את עצמי. להגיד לעצמי משפטים חיוביים על עצמי, להראות לעצמי את הכוחות שלי. לאט לאט זה יהפוך להיות קל יותר.

Fake it until you make it!

נניח שאני בחורה חסרת ביטחון ובדרך כלל לא מרגישה בנוח במקומות חדשים. ונניח שאני מגיעה לקבוצה חדשה, והפעם אני רוצה לשנות את התסריט הקבוע בו אני מתביישת ונשארת קצת בצד.... אני אגיע למפגש ואני אחליט שאני נכנסת עם חיוך ומתחילה לדבר עם אנשים. 'כאילו' אני מעולה בקשר חברתי. בהתחלה זה ירגיש מעט מזוייף, אבל לא נורא – זה השלב שבו אנו טופחים לעצמנו על השכם ומעודדים את עצמנו להמשיך. לאט לאט בהתמדה בתרגיל הזה, זה ישתנה ויהפוך להיות חלק ממי שאתן. אחד הדברים הכי חשובים להתייחס אליהם זה הפידבק – זה להיות נוכחת לשינוי – אשים לב לאיך אני מרגישה, להתקדמות. ואני אגיד לעצמי מילה טובה. רק זה יאפשר את המשך הצמיחה. ההתנהגות והפידבק הופכת את זה לאט לאט למציאות החדשה. !it become you until it F

להתעכב על הטוב:

לא מזמן הלכתי לבנק במטרה לבקש תנאים יותר טובים למסגרת האשראי שברשותי. התישבתי לפגישה עם הפקיד, הוא התחיל לשאול אותי כל מיני שאלות שבחלקן התחלתי לנוע באי נוחות בכסא.... ויחד עם זאת יצאתי משם עם התנאים שרציתי לקבל! אז למרות שלא הבנתי בדיוק את כל השאלות שלו והייתי מעט נבוכה נוכח אי בקיאותי בכל הפרטים, הרגשתי שהתמודדתי עם משהו שהוא לא באזור הנוחות שלי! ועל כך החלטתי שזו סיבה לטפוח לעצמי על השכם! ויותר מזה פינקתי את עצמי במגש סושי משובח. אז אם אתם מרגישים שאתם מתמודדים עם משהו, אפילו לא בצורה מושלמת, תסתכלו על חצי הכוס המלאה, על הדרך שעשיתם, על האומץ שלכם. ותשתהו מעט בחוויה הזאת של ההצלחה. ועוד יותר מזה – תפנקו את עצמכם במתנה. כך תנציחו את הרגע הקסום ותעצימו את החוויה

לתת מקום לרגש:

לעיתים אנחנו מנסים להילחם במחשבות הרעות ולא מצליחים, עד כדי שהראש כואב. המחשבות הרעות כל הזמן שבות וחוזרות. אז לפעמים הפתרון הוא לתת מקום לרגש במקום לתת למחשבות להשתולל. הקבלה של הרגש מאפשרת ניקיון, רגיעה, ולאחר מכן אפשר יותר בקלות לזמן את המחשבות הטובות מבלי שיהיה צורך להילחם בשליליות.

לסיכום...

למחשבות שלנו יש כוח עצום ביצירת מציאות חיינו. ולכן שווה להשקיע בללמד את עצמכם איך ניתן לייצר מחשבות חיוביות, מחשבות שיזמנו לכם דברים טובים בחיים. מקומות שאתם רוצים להיות בהם. מקומות שלא העזתם עד היום לחלום עליהם. כן, כן, גם לשם תוכלו להגיע אם תאמינו ותתמידו ותלמדו להוקיר תודה על כל צעד קטן של התקדמות שלכם

אין דבר כזה שאין אפשרויות! הדבר היחידי שיכול להיות הוא שאני לא רואה אותן ואז: אני נעזרת.

הנה סיכום קטן של הדברים החשובים שיעזרו לכן -

האמת על עצמנו היא תמיד טובה הרבה יותר ממה שנדמה לנו. ספרו לעצמכם ובחרו להאמין בסיפורים המייטיבים ביותר עבורכם. לא תאמינו לאן תגיעו!

כל דבר שאנחנו נותנים לו תשומת לב – גדל. שימי לב לכל שינוי והנכיחי אותו בתודעתך ובמילים.

© 2019 כל הזכויות שמורות ליפעת קדם.

לפעמים הפתרון הוא: פשוט להיות במיוחד כשמדובר ברגש. רגש הוא לא בעיה. תרשי לעצמך להרגיש ו - חבקי את עצמך בתוך הקושי!

לפעמים הפתרון הוא: פשוט לעשות ואז - נעשה פשוט